Jsme registrovaným týmem Ústeckého kraje

Recenze

Zde by se postupně měly objevovat popisy, dojmy a osobní recenze zbraní a příslušenství, které vyzkoušíme, pořídíme, otestujeme, pohrajeme si s nimi. 

Půjde spíš o osobní dojmy než o odborné recenze kopírované z webů a časopisů.

Dan Wesson 8'

Nedávno se mi dostala do rukou opravdu povedená replika klasického revolveru, tzv. šestiraňáku. Jedná se o opravdu zařilý kousek od firmy ASG, které propůjčila licenci právě firma Dan Wesson. V ostré verzi je tato zbraň světoznámým zabijákem policajtů, protože se plní náboji 357magnum. A právě i zřejmě proto vypadá také softová verze, střílející 6mm projektily, opravdu robustně a neurvale.

Zbraň je celokovového provedení. Z plastu je pouze střenka a kulky patron. Tomu také odpovídá váha úctyhodných 1040g. Při prvním seznámení revolver zaujme svou ohromností a robustností. Avšak ve srovnání kupříkladu s Dezert Eaglem nepůsobý tolik futuristicky. Jde o poctivý kus železa. Verze, která se mi dostala do rukou, je poháněná CO2 a střelivem jsou zde 6mm BB. Ty jsou stylově nabíjeny do mosazných nábojnic, které se následně vkládají do bubínku zbraně. Tyto nábojnice působí jako prodloužení trysky, či spíše jako tryska samotná.

Zbraň je opatřena všemi funkčními prvky, jako je tomu u ostré verze. To znamená, že na levé straně těla zbraně se nachází pojistka, která zároveň slouží jako vyhazovač zásobníku (bubnu), kohout lze taktéž natáhnout jako o ostré sestřičky a taktéž se buben při natažení pootočí o jednu polohu. Mířidla jsou standardní. Muška pevná a zadní mířidla seřiditelná ve dvou osách. Co do přesnosti jsem zbraň ještě netestoval, ale síla je naprosto uchvacující. Jedná se o jednu z nejsilnějších zbraní svého typu. Při dobré teplotě okolí, nové náplni a vyváženém střelivu, dosáhne úsťové rychlosti až 170m/s což je cca 550fps!! Tolik často nedosahují ani upgradované dlouhé zbraně. Samotná manipulace s tímto pytlíkem mouky (1kg) je zpočátku naprosto intuitivní a pohodová. Avšak po delším míření, nedejžbůh jednou rukou, se začne opravdu pronášet. Vzhledem k délce hlavně není zbraň tak dobře vyvážená, jako je tomu u klasických pistolí.

Zbraň Dan Wesson 8' je opravdu stylovou záležitostí. Rozhodně bych si ji nepořídil jako sekundální a ani jako terciální zbraň. Podle mého názoru jde o sváteční záležitost a terčovou střelbu, případně jako "dekorace" do pouzdra nějakého cowboye. Navíc při představě, že při nějakém delším přesunu nesu, byť v podpažním pouzdře, kilo železa navíc, si opravdu nechám zajít chuť. Milovníci zbraní mi však jistě dají za pravdu, že revolver Dan Wesson je prostě nádherný kousek a to nejen z celkového pohledu, ale určitě také v jednotlivých detailech, jakými jsou například chladící otvory hlavně či skvěle tvarovaná pažbička. Opravdu zdařilým počinem mi přijde nabíjení projektilů do kulek nábojnic. Ládování bubnu patronamy podtrhuje autentičnost. Pravdou je, že je jistě snadné patronu ztratit, ale jak jsem již psal výše, nedovedu si představit tuto zbraň jako společníka v nějaké softové ostřejší akci. A když už se tedy stane, že někde člověk nějakou tu patronu zapomene, je tento artikl běžně k sehnání.

daypa

 

AK74C Warrior Tactical

Jedná se o repliku nástupce legendárního AK47 (Avtomat Kalašnikova obrazca 47). Celé zbraň je oproti AK47 robustnější, větší a v provedení Tactical působí i hodně moderně. Model je celokovový, opatřený R.I.S. lištami pro upevnění doplňků, od čehož se odvíjí i jeho váha něco málo přes 3,5kg.
Zbraň dále disponuje posuvnou pažbou, což umožňuje využití i v CQB hře.

Při prvním seznámení se zbraní, jsem byl malinko v rozpacích, protože dostat se k akupacku byl celkem nadlidský výkon, ale na druhou stranu, kdo potřebuje přímo ve hře rozebírat zbraň kvůli výměně baterie? Zřejmě nikdo. Navíc je acupack umístěn tak, že absolutně "nehyzdí" vzhled a celkový dojem ze zbraně. Jak jsem již psal výše, zbraň je celkem robustní, a proto má člověk pocit, že opravdu drží v ruce kus železa. Trochu proti hraje právě její váha, která je cca 3,7kg a při delších přesunech značně tíží. 

Zbraň je opatřena realistickou pojistkou, která slouží, stejně tak jako u ostré verze, jako přepínač střelby. Trvalo nějaký čas, než si oko zvyklo na "vzduchovková mířidla" a hlavně, než se mi podařilo vůbec mířidla seřídit. V ostrých verzích měla AKčka vždy pověst nezničitelných, ale velice nepřesných zbraní. O nezničitelnosti jejich airsoft podoby jsem se zatím nepřesvědčoval a nevím, zda chci, ale co se přesnosti týče, tak AK74C Tactical je na kontaktní vzdálenost 30-40m náramně přesné.

Pro běžnou hru postačí i pružina, kterou je zbraň v základu opatřena. Postupem času se člověk nejspíš nevyhne výměně vzduchotechniky a možná i motoru, ale to je asi běžné u levnějších zbraní vyrobených v Taiwanu či Číně.

Závěrem bych chtěl říct, že AKčka byla a jsou pro mě jakousi srdcovou záležitostí, ale zase jsem nechtěl věc, která vypadá úplně klasicky, staře, neinovativně. Právě AK v provedení Warrior je skvělou volbou mezi klasikou a moderním vzhledem.

daypa

 

Walther P99 DAO

Tak abych reportoval první dojmy ze střelby W P99. Přesnost jsem zatím zásadně nezkoušel, ale pravdou je, že vrata od garáže v rozměrech 4x2m jsme na 10m trefili. :-) Nicméně pocit ze střelby je naprosto skvělý. Zbraň se chová obdobně jako její sestřička v ostré verzi. Závěr kope celkem znatelně a co víc, při vystříleném zásobníku zůstane zaseknutý v zadní poloze. Dostřel taky ještě neotestován, ale i ostrá zbraň se užívá na kontaktní vzdálenost, což je cca max. 15m a to tato "hračka" zvládne bez problémů (proklamovaný dostřel je 50m). Výdrž bombičky je standardní, což je zhruba mezi 60-75 projektily. 
Závěr: Skvěle se držící zbraň s neskutečným výkonem a realistickým chováním, nelze jinak než doporučit. :-)

Druhý report z "ostrých" střeleb z W P99:
Vystříleno zhruba 500 projektilů na přesnost, vzdálenost a sílu střely. Podmínky střeleb - suché, bezvětrné prostředí uzavřené "střelnice", teplota cca 18°C. Co se týče přesnosti, tak vestavěný neregulovatelný hop-up je náramně seřízen a kuličky létají i na celkem velkou vzdálenost zcela přesně. Stříleno cca na vzdálenost 9-10m na terč ve velikosti CD disku (nejen velikosti, ale i vzezření a materiálu :-)). Na tuto vzdálenost kulička o váze 0,20g bez problémů udělala díru do CD. Nejvhodnější střelivo do této zbraně je 0,25g, což by na střílenou vzdálenost udělalo mnohem větší paseku. Soustřel se držel v průměru 15-20cm a to i při rychlopalbě.
Jak mám ve zvyku, nechal jsem se samozřejmě touto zbraní z kontaktní vzdálenosti "postřelit". Jednou do zad, což bylo cítit, ale nebylo to nic, co by člověk pociťoval nějak znatelně. Pak ze stejné vzdálenosti do zadní stany stehna a jak tvrdil kolega, značně jsem zrudl. Znovu se mi potvrdilo, že to rozhodně nebyl špatný kup.

daypa

 

Masada

MAGPUL MASADA test:
Vystříleno cca 1000 projektilů na cíl vzdálený 10m - mířená střelba s kolimátorem s výsledkem uspokojivým. Po seštelování záměrného bodu výsledek nad očekávání výborný. Síla zbraně není sice nějak závratná, úsťová rychlost 120m/s, ale tím spíš je otevřený prostor pro případný upgrade. Při pudové střelbě se kolimátor osvědčil jako naprosto bombová věc. Průhled skrz něj je intuitivní a tím má střelec přehled o všem, co se kolem něj děje, aniž by musel přeostřovat zrak na ostatní cíle. Výsledek: spokojenost nad míru a už se těším, jak se bude chovat v "ostré" akci. :-)

daypa

 

Glock 17 - UMAREX

13.1.2012 jsem střílel GLOCKem 17 od UMAREXu ... jde zatím o nejsilnější krátkou airsoftovou zbraň na českém trhu. Úsťová rychlost je cca 150m/s, dostřel kolem 75m, mířidla Tru-Glo, samozřejmě Blow-back a musím říct, že celkem silný. První dva zásobníky zbraň opravdu mocně kope, pak už je to slabší, ale to je logické a normální.

Mířidla Tru-Glo umožňují perfektní míření i za snížené viditelnosti. Tvarově se trochu podobá mému Waltherovi, ale aniž bych chtěl nějak Glock pomlouvat, je příliš hranatý. I do ruky mi padne lépe Walther (měl jsem ho s sebou pro srovnání).

Závěr: Principiálně jde o totožnou zbraň jako je Walther P99 už jen proto, že je vyráběná stejnou firmou. Hybné části uvnitř zbraně jsou naprosto totožné, jen jsou umístěny do jiného "obalu". Výkon 2,2 joule je podpořen pouze odlišnou tryskou. Výhodou oproti Waltheru je otevírání "zásobníku" na CO bombičku. "Dvířka" v pažbičce zůstávají součástí zbraně a neoddělují se, což u Walthera není a tím je snazší část pažbení ztratit. Celkový dojem je pozitivní. Jde, jak jsem již na začátku napsal, o zatím nejsilnější krátkou zbraň na trhu, dobře se s ní míří a zpracování je velice dobré, což je u firmy UMAREX běžná věc.

daypa

 

CZ 75 D Compact

Už od začátku své krátké airsoftové kariéry mě provází krátká manuální zbraň CZ 75 D Compact - replika vyrobená podle vzoru zbraně České zbrojovky. Nutno podotknout, že zbraň se vyrábí jak manuální, tak plynová či na zásobníky CO2 (s blowbackem), a to tedy s různou úsťovou rychlostí i dostřelem. Já vlastním manuální zbraň od výrobce ASG (Made in Taiwan) s úsťovou rychlostí uváděnou mezi 55 a 63 m/s, přibližným dostřelem 30 m, maximální energií 0,5 Joule, hmotností 0,465 kg, režimem střelby po jednotlivých kuličkách, zásobníkem na třináct kuliček a regulovatelným hop-upem a pojistkou (po čase hrozí selhávání až úplná nefunkčnost).

Zbraň naprosto perfektně padne do ruky, opatřena je vcelku přesnými mířidly a kohoutem (po čase hrozí nefunkčnost). Na přední část zbraně (neoznačoval bych za RIS lištu) lze zespodu upevnit svítilnu. Zbraň samozřejmě není samonabíjecí, nabíjí se vcelku bez problémů, nicméně při delší hře a absence jiné zbraně lze předpokládat "únavu prstů". Jazýček spouště není nijak přecitlivělý a umožňuje správnou techniku střelby.

Oproti silnějším zbraním je postřelení samozřejmě téměř nepostřehnutelné, nikoliv však zblízka, kdy třeba do prstů to opravdu bolí, zvláště pokud držíte brambůrky (že, Daypo?!). Při hře doporučuji používat jako sekundární nebo spíše terciární zbraň (pokud se jedná o manuální provedení). Osobně se alespoň nějakého jejího využití nikdy nevzdám, protože ji považuju za opravdu nádhernou zbraň, vyrobenou navíc podle českého vzoru, což by pro nás, jakožto jednotku Armády České republiky, neměl být zanedbatelný fakt.

Joran Provezano

K recenzi psané Joranem bych pouze dodal několik málo slov. Vzhledem k mému zaměstnání, jsem měl možnost nesčetněkrát držet v ruce a střílet z ostré verze této, dá se říct inovované, legendy. Zbraň kterou zde Joran popisuje je naprosto identického vzhledu, jako její ostrá verze s nepatrnými rozdíly v ovládacích prvcích, které byly v ostré verzi CZ 75 D Compact dodělány spíše jako požadavek zadavatele. Necvičené oko "laika", budou-li vedle sebe ležet zbraně ostrá a softová, jen velice těžko pozná rozdíl, dokud některou z nich nevezme do ruky. I padnutí do ruky je naprosto stejné, odmyslíme-li si hmotnost.

daypa

 

SVD Dragunov manu

Týmový ostřelovač začínal s několika zbraněmi. Mezi ně patřila i legendární ostřelovací puška ruského vzoru Dragunov. Osobně jsem měl možnost si z ní několikrát vystřelit, nikoliv však v "ostré" akci, nýbrž pouze v zástřelu. Samotná zbraň je postanená na tělu AK47 s odlišným předpažbím, pažbením a samozřejmě hlavní, která je nesrovnatelně delší než u AK47. Ke zbrani sniper L Bazi samozřejmě přidal kvalitní optiku, která zbrani dodala nejen na autentičnosti, ale také ji změnila v na první pohled strach nahánějící hrozbu.

Vzhledem však k tomu, že zbraň byla manuální, což sice podporovalo autentičnost sniperství, kdy ostřelovač po každém výstřelu/zásahu nabíjí zbraň ručně, vyvstával problém jejího výkonu. Proto, aby člověk mohl pohodlně zatáhnout závěr v poloze vleže, musel i se základní pružinou vyvinout značné úsilí. Proto ve své podstatě nepřipadlo v úvahu dávat silnější pružinu a tím zvýšit dostřel. Co si budeme povídat, dostřel ostřelovací pušky, který by měl být plus mínus přesný, 40m je hodně málo.

Zbraň jako taková se však velice dobře držela v rukách. Na to jak byla dlouhá nebyla nějak zvlášť těžká. Vzhledem k robustnosti optiky se pod ní zbraň jevila trošku nedomrle, ale to doháněla svou délkou. Samotná střelba byla na úkor výkonu trochu krkolomná. Člověk musel vyvinou neúměrný tlak na spoušť a to se podepisovalo i na přesnosti střelby v podobě strhávání zbraně.

Celkově je tato zbraň pohledově moc pěkná, ale asi bych si ji nedovedl moc představit v nějaké ostřejší akci jako podporu týmu. Minimálně ne v manuálním provedení. V elektrickém provedení jsem neměl tu čest, takže nemohu objektivně posoudit.

Závěrem bych chtěl říct, že bych se asi vůbec nezlobil mít tuto zbraň ve sbírce, ale pouze vystavenou na poličce pro potěchu oka. Jak říkám, netuším, jak by se chovala elektická verze, ale myslím si, že co do přesnosti by to asi nebylo o nic lepší. Tato zbraň je spíše pro fajnšmekry, kteří dají více na vzhled než na funkčnost a nebo do nekompromisně tématických týmů.
daypa
 

M14 Match

Novou zbraní týmového odstřelovače se stala tentokrát a konečně AEG puška M14 Match od firmy Classic Army. Jedná se o airsoftovou repliku skutečné automatické zbraně, vyvinutou americkou armádou v 50. letech, s označením M14. Tuto zbraň jsem zvolil především z důvodu maximálního přiblížení se k simulaci reálného snipingu a zárověň jsem zůstal věrný rysům klasické pušky, které jsou mě osobně blíže oproti jejím futuristickým kolegyním.

Manuální puška se mi ve hře spolu s elektrikami příliž nezamlouvala a sice z několika důvodů, kterými jsou např. problematické a hlasité natahování, ale hlavně vzhledem k dostřelu. Ten je totiž v airsoftu srovnatelný u všech principů zatímco u ostrých předloh tomu tak není. Což simulaci reálného boje značně podkopává. Tudíž nesouhlasím s názorem, že sniper s elektrikou není sniper. Tato činnost dle mého názoru není jen otázkou zbraně, ale řady dalších skutečností, avšak propuštění časem nahromaděné stolice do uniformy způsobené nadměrným odporem pružiny mezi ně neřadím. Tímto bych chtěl potlačit, že tolik typické natažení závěru před každým výstřelem při práci odstřelovače by nemělo chybět.


Tato puška, ačkoli byla nahrazena útočnou zbraní M16, se totiž po drobných úpravách stala jednou z nejoblíbenějších automatických odstřelovacích pušek
s označením M21.

Měl jsem již možnost držet v ruce tuto repliku od několika značek např. CM nebo TM a musím potvrdit, že CA je v poměru zpracování, výkon, následný upgrade a cena, opravdová špička. Zejména zesílený mechabox 8mm byl jeden z hlavních pilířů, na kterém jsem výběr "elektriky" stavěl. Současně s koupí zbraně byla klasická kabeláž od základu vyměněna za silnou s dean konektorem, mosfetem s regulací otáček a 11,1V Li-pol baterií, která bude v budoucnu dostačující i pro silný upgrade. Pružina je M120, po této stránce žádná extravagance. Výkon tedy standardní.
Zbraň je osazena puškohledem se zvětšním 6-24x50 a tlumičem hluku. Standartní točný, hlučný zásobník nahrazen tlačním tichým :-)
Hop se ladí pootáčením prstence hopkomory. což považuji také za velice pohodlné a rychlé, bez nutnosti nářadí.

Při samotné hře mě mile překvapila "tichost" s jakou tato hračka pracuje. S výkonem spokojen už tolik nejsem. V budoucnu se tedy určitě chystám na silný upgrade který by měl v číslech činit 180 m/s, aby se tato podpora týmu nemusela stydět za svou pozici na linii.
 

LBazi

Kontakt

Ghillies

daypa@seznam.cz

Severní Čechy

Vyhledávání

Anketa

Jaká je podle Vás optimální síla pružiny softové zbraně pro běžnou hru?

© 2012 Všechna práva vyhrazena. / All rights reserved. Team Ghillies

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode